Skip to content
 

gEDA: Stručný úvod k seriálu

gEDA Suite je súbor nástrojov pre automatizovaný návrh elektronických obvodov. gEDA Suite je free software (v obidvoch zmysloch) a open source software. gEDA Suite má za sebou pomerne dlhú históriu a v súčasnosti poskytuje nástroje na návrh schém, návrh DPS, export do viac ako 20 formátov vrátane simulátorov, VDHL a podobne.

Na úvod je treba pochopiť základnú koncepciu. gEDA Suite nie je jedna ucelená aplikácia. Je to súbor nástrojov, navzájom viac menej nezávislých (a často aj z inej autorskej dielne), avšak dobre spolupracujúcich. Dôležitou súčasťou je aj dobre zdokumentovaný formát súborov používaných v rámci gEDA Suite. Táto koncepcia otvára široké možnosti pre automatizáciu návrhu. Užívateľovi nič nebráni, aby si zautomatizoval niektoré kroky návrhu, bez toho aby bol závislý na autoroch programu.

Treba ale rovno povedať, že táto koncepcia má tiež negatívny dopad. Vyžaduje viac úsilia na zvládnutie celého balíku, učenie trvá dlhšie (učiaca krivka je plytšia, ako radi hovoria americky hovoriaci kolegovia). Avšak toto úsilie sa určite oplatí.

gEDA Suite nespí. V súčasnosti prebieha intenzívny vývoj hlavne schematického návrhu. A to prináša ďalší negatívny jav – dokumentácia zaostáva za realitou, čo opäť komplikuje prvé kroky s týmto balíkom.

Tento miniseriál nebude slúžíť ako podrobný a kompletný manuál. Vôbec si nekladie za cieľ niekoho naučiť používať tieto nástroje. Skôr sa bude zameriavať na jednotlivé tematické okruhy, ktoré nie sú dobre zdokumentované, informácie sú roztrúsené v rôznych FAQ a HOWTO, prípadne sú zastaralé alebo nepresné. Bude to kombinácia dokumentácie a osobných skúseností, odporúčaní a odskúšaných praktík.

Dôležitá poznámka: články budú publikované v nepredvídateľnom poradí a často sa budú upravovať. Dôvod je jednoduchý – články budú publikované v takom poradí, ako ich budú dokončované. Vzhľadom k tomu, že všetky informácie budem overovať, testovať a všetky nové zistenia a objavy budem pridávať. Takže ostaňte naladení, v priebehu času tento miniseriál dozreje.

 

Print Friendly, PDF & Email
10 434 zobrazení