Skip to content
 

Výroba DPS fotocestou 5 – Šablóna na nanášanie pasty

Pri spájkovaní SMD súčiastok pomocou spájkovacej pasty a následným pretavoením je najväčším problémom dávkovanie pasty. Šablóna pomôže tento problém vyriešiť.

Možno sa zdá, že domácka príprava šablóny nemá síce pri kusovej výrobe veľký zmysel, ale keďže sa dá vyrobiť tak-povediac pri jednej špine stojí za to o nej uvažovať. Ono aj pri jednej zložitejšej doske dokáže šablóna zjednodušiť život, pri výrobe malých sérií sa už ten čas oplatí investovať.

Popíšeme si postup výroby masky z medenej fólie. Postup je – ako sa dá vytušiť – zhodný s výrobou DPS. Maska vyrobená z medenej fólie je dosť nedokonalá. Keďže fólia je pomerne hrubá – 0,1 až 0,125 milimetra – pri leptaní sa výrazne podleptáva. Otvory sa zväčšujú, obdĺžnikové otvory sa stávajú eliptickými. Toto je potrebné zohľadniť pri príprave šablóny.

Medená fólia nie je bežným sortimentom v obchodoch. Ja som ju zohnal v umeleckých potrebách – medená fólia hrúbky 0.1 mm používaná na embossing. Pomerne drahá vec, ale inde som ju nezohnal.

Návrh DPS


Predloha pre šablónu
 

Medená fólia na položke
 

Medená fólia s fotorezistom
 

Exponovaná a vyvolaná šablóna
 

Hotová šablóna
 

Pri návrhu DPS je treba zohľadniť podleptávanie šablóny. Takže je potrebné všetky otvory trochu zmenšiť. Ja ich zmenšujem o 3mil.

Príprava predlohy

Predlohu pripravíme podľa popisu v predošlých častiach seriálu – či sa už rozhodneme pre pozitívny proces alebo negatívny proces. Ja osobne uprednostňujem proces pozitívny – sprej sa nanáša na medenú fóliu trochu ľahšie. Treba dávať pozor na to, ako predlohu vylačíme – niektoré návrhové systémy ju tlačia negatívne. Predloha pre pozitívny proces by mala vyzerať ako čierna plocha s otvormi na pastu. Predlohu vytlačíme tak, aby bola otočená tonerom k šablóne.

Príprava fólie a aplikácia fotorezistu

Ako prvý krok musíme fóliu z jednej strany podlepiť. Podlepenie je potrebné, aby bola rubová strana pri leptaní chránená. Ja na to používam širokú tenkú lepiacu pásku – tú čo sa na nej nikdy nedá nájsť začiatok.

Po podlepení prilepím medenú fólie na rovnú podložku – prilepím ju tu istou páskou po obvode. Tento krok je potrebný, aby sa nám podarilo nastriekať fotocitlivú vrstvu tak, aby príliš nestekala. Prilepenú fóliu očistíme (napríklad oceľovou vatou) a nanesieme fotocitlivú vrstvu. Viac detailov nájdeme v článku Výroba DPS fotocestou 3 – Príprava fotocitlivých DPS. Po vysušení medenú fóliu s vrstvou fotorezistu odlepíme.

Expozícia a vyvolanie

Šablónu exponujeme a vyvoláme štandardným spôsobom.

Leptanie

Leptanie je mierne chúlostivý proces. Keďže fólia je dosť hrubá, dochádza k výraznému podleptávaniu. Preto je potrebné proces leptania kontrolovať a keď sa nám zdajú otvory dostatečne odleptané, leptanie ukončíme.

Na záver odstránime fotorezist a odlepíme lepiacu pásku. Treba dávať pozor, aby sme medenú fóliu nepokrčili alebo neohli.

Použitie

Aj keď použite šablóny tématicky nepatrí do tohoto seriálu, v stručnosti si o ňom niečo povieme.

Pred nanesením pasty je potrebné šablónu zafixovať na DPS. Stačí na to niekoľko kúskov samolepky. Pomôžeme si pri tom kancelárskymi sponkami. Šablóna by mala tesne priliehať k DPS, preto je dobré trochu ju napružiť (na ilustračných obrákoch neprilieha, je to chyba. Výsledok podľa toho aj vyzerá – nanieslo sa priveľa pasty). Po zafixovaní šablóny nanesieme malé množstvo pasty po celej šírke a tvrdou stierkou (napríklad expirovanou kreditnou kartou) pastu votrieme do otvorou šablóny. Stierku treba pritláčať, aby sa šablóna pritisla k DPS a súčasne nesmieme pastu vtláčať do otvorov príliš silno, aby sa pasta nedostala pod šablónu – stierku treba viesť takmer kolmo k šablóne. Pokiaľ sme predlohu správne vytlačili, tak by otvory. ktoré sú vďaka podleptaniu kónické, mali smerovať užším koncom k DPS. Pokiaľ je to naopak, pasta sa nanesie na príliš veľkú plochu.

Po nanesení pasty šablónu opatrne odstránime. Ostrým nožom prerežeme tri samolepky, poslednú použijeme ako pánt a šablónu odklopíme.

Postup práce ilustruje pár obrázkov:

Centrovanie šablóny Fixovanie šablóny samolepkami
Šablóna pripravená na nanášanie pasty DPS s pastou a osadená súčiastkami
Predhrev Pretavená DPS

 

Print Friendly, PDF & Email
13 019 zobrazení