Skip to content
 

Ako na obrázky

Občas potrebujeme nakresliť obrázok v obmedzenom farebnom rozlíšení – napríklad s 16-farebnou alebo 256-farebnou paletou. Formáty obrázkov sú k dispozícii, no horšie je to s editormi. Dobre vybavený editor, ktorý dokáže priamo editovať v obmedzenom farebnom rozlíšení sa nehľadá ľahko.

Riešenie, ktoré používame my, výnimočne nepatrí do oblasti voľne šíriteľného obsahu ale do oblasti muzejníctva. Ide o pomerne starý produkt (z roku 2000) a pôvodná firma JASC Software už neexistuje – bola pohltená firmou Corel.

Ide o produkt PaintShop Pro 7.02. Verzia je dôležitá – v novších verziách sa zmenilo užívateľské rozhranie, produkt sa skomplikoval a (pre nás) potrebné editovacie funkcie začali miznúť. Po akvizícii firmou Corel sa produkt stal nepoužiteľným a pomalým monštrom.

PaintShop Pro 7.02 sa stále dá nájsť na rôznych internetových úložištiach. Neviem ako je to s legálnosťou sťahovania tohoto 17 rokov starého softvéru, kto chce, nech sa spýta u zastúpenia firmy Corel.

Kompatibility s novšími OS sa netreba báť – program je napísaný profesionálne a perfektne funguje na akomkoľvek Windows – bez problémov beží aj na Win10.

To, čo je na programe zaujímavé je jednoduchá tvorba a priama editácia obrázkov s indexovanými farbami (paletou), možnosť editácie tejto palety a uloženie v mnohých formátoch. Zdôrazňujem – priama editácia. Mnohé editory pracujú v plnom farebnom priestore a konverziu do nízkeho rozlíšenia robia pri ukladaní, čo zriedka vedie k dobrému výsledku.

Viac povedia obrázky. Iba jedno upozornenie – ak chceme uložiť s obrázkom celú paletu, treba zvoliť uloženie s neoptimalizovanou paletou. Inak sa v palete uložia iba použité farby (a zmení sa poradie farieb).

Print Friendly, PDF & Email
25 656 zobrazení