Skip to content
 

Čím lepiť výtlačky

Nie vždy sa dá náš návrh vytlačiť v jednom kuse. Či už z dôvodu zložitosti návrhu alebo z rôznych technologických dôvodov. A tu nastáva problém – ako a čím jednotlivé súčasti zlepiť.

Najlepším spôsobom lepenia je tzv. zváranie – rozpúšťadlom naleptáme povrchy lepených častí, pritlačíme ich k sebe a necháme zaschnúť. Hmota obidvoch častí sa dokonale spojí a spoj má mechanické vlastnosti podobné ako samotný výtlačok. Dôležitým faktorom je, že sa v spoji nenachádza žiaden cudzí materiál.

Pokiaľ potrebujeme objemové lepidlo na vyplnenie medzier alebo zaliatie spojov, rozpustíme kúsok hmoty v rozpúšťadle. Výsledok je podobný – kompaktný celok bez prítomnosti cudzej hmoty.

Lepenie (zváranie) ABS nie je problém. ABS sa dobre rozpúšťa v acetóne, ktorý je bežným sortimentom v hobby-marketoch alebo predajniach s farbami.

Horšia situácia je s lepením PLA. Bežne dostupné rozpúšťadlá – napríklad acetón – nefungujú. PLA je výborne rozpustné v THF (tetrahydrofuran), ktorý je pomerne drahý a nie je bežne dostupný. THF sa používa ako rozpúšťadlo pri práci s PVC – ako riedidlo do zálievok švov na PVC fóliách a bazénoch. Mal by byť zohnateľný u firiem venujúcich sa bazénom a záhradným jazierkam, avšak tieto firmy ho majú väčšinou pre vlastnú potrebu vo veľkých baleniach.

Pokiaľ preferujete nočné online nakupovanie, nastáva problém – nie je veľa e-shopov, ktoré by ho reálne ponúkali. Mne sa ho nakoniec podarilo nájsť a úspešne zakúpiť u firmy DEK pod názvom ALKORPLUS 81025. Cena – necelých 20€ za liter – je takisto pomerne výhodná.

THF je výborné a agresívne rozpúšťadlo. Rozpustí prakticky všetky plasty, s výnimkou teflónu a nylonu. Polyetylén pri izbovej teplote zmäkne, no pri vyšších teplotách sa tiež rozpustí. Plastová injekčná striekačka sa dokázala zdeformovať za niekoľko sekúnd. Takže práca s THF a jeho skladovanie v menšom „príručnom“ balení prináša isté komplikácie.

 

Na skladovanie THF a lepidla pripraveného rozpustením PLA v THF vyhovejú sklenené fľaštičky s polyetylénovou vložkou vo vrchnáku. Existujú aj fľaštičky s teflónovou vložkou, avšak tie sa mi zohnať nepodarilo a PE vložky zatiaľ rozpúšťadlu odolávajú. Na priame dávkovanie THF na lepený povrch sa mi osvedčila fľaštička od kvapiek do nosa Nasivin – je to sklenená fľaštička, ktorá má vo vrchnáku zabudované sklenené kvapkátko.

Print Friendly, PDF & Email
9 662 zobrazení