Skip to content
 

Anycubic Photon – ešte pár poznámok

Keďže nám konečne dorazili zásielky z Číny, ktoré v čase písanie prvého článku Anycubic Photon – ďalší krok v 3D tlači boli ešte len na ceste, pridávame pár ďalších poznámok a poznatkov.

Sitko

Okrem iného nám dorazilo sitko aj s lievikom, zmienené v predošlej časti. Sitko aj lievik sú v porovnaní s kávovým sitkom a vytlačeným lievikom malé a skladné. Sitko je dostatočne jemné. Silikónový lievik dobre sedi v hrdlách fliaš. Ako lievik tak aj sitko sa vďaka malým rozmerom dobre umývajú v nádobe s liehom a vtesnajú sa aj do menšej – 0,7 litrovej – nádoby.

Toto sitko a lievik určite patria do výbavy tlačiarne. Obstarať sa dá na Aliexpresse, link je uvedený nakonci článku.

UV vytvrdzovacia jednotka


Na vytvrdzovanie výtlačkov sme si zaobstarali 86W UV lampu na vytvrdzovanie gélových nechtov – konkrétne Dmoley 86W UV LED Lamp (na obrázku vpravo). Modely sa rýchlo menia, treba si nájsť podobnú UV lampu na Aliexpresse (vyhľadávací link je uvedený na koncu článku). Zaujala nás – okrem výkonu – nasledovným:

  • 39 LED rozmiestnených do pologule, čím sa zabezpeči osvit z viacerých smerov naraz
  • odnímateľné dno

Keď UV jednotka dorazila, nastalo isté sklamanie.

U UV jednotky sme očakávali typické fialové svetlo. No svetlo vyžarované touto UV jednotkou bolo biele. Na druhej strane papier a iné predmety v dosahu tohoto „bieleho“ svetla svetielkovali, takže sa zdalo, že svetlo obsahuje aj UV zložku vo významenejšej miere.

Druhým problémom je časovač. Jednotka neumožňuje trvalú prevádzku. Buď beží dve minúty v automatickom režime (zapne sa sama po zasunutí ruky) alebo sa tlačítkami dá navoliť maximálne jedna minúta s plným výkonom alebo 90 sekúnd s polovičným výkonom.

Po trúchlivých úvahách či UV jednotku prerobiť alebo zahodiť sme ju nakoniec odskúšali. Výsledok je na obrázku vpravo. Model vľavo bol osvecovaný dve minúty ostatným sme postupne pridávali po dvoch minútach až po čas 12 minút (model napravo). Už pri 4 minútach vidíme degradáciu (typická vlastnosť UV nestabilizovaných živíc), pri 8 minútach je model spálený na kosť.

Proste tie dve minúty sú tak akurát. Takže UV jednotka sa dá na vytvrdzovanie modelov použiť bez akýchkoľvek úprav.

Dodatočná poznámka: to žlté zafarbenie po čase zmizlo… nikde sa ním nepodarilo nájsť zmienku o podobnom chovaní, bude to chcieť malý výskum.

Poznámka k odvetrávaniu

Skúsili sme nahradiť čiernu špongiu (údajne aktívny uhlíkový filter) skutočným uhlíkovým filtrom – vytlačili sme nádobku (model v prílohe) a naplnili ju aktívnym uhlím. Ako zdroj uhlia sme použili najlacnejší filter do kuchynského digestora (Google: Wpro CHF 210-1), ktorý za pár euro obsahuje asi štvrť kila uhlíkových granulí. Nádobkou s aktívnym uhlím sme nahradili čiernu špongiu pod ventilátorom.

Žiaden významný úbytok zápachu sme nezaznamenali.

Poznámka k živiciam

Prvú výhradu – že farebné živice sú vlastne číre živice s trochou pigmentu – sme už zmienili.

Druhým problémom je schopnosť živice absorbovať UV svetlo. Pokiaľ je táto schopnosť menšia, UV svetlo preniká hlbšie do živice a živica sa vytvrdzuje aj na miestach, kde by nemala. Situácia je horšia u živíc s pigmentom, ktorý prispieva k rozptylu svetla.

Najhoršie výsledky sme dosiahli s šedou živicou Wanhao, najlepšie s čírou a svietivo zelenou živicou Anycubic. Živice Monocure sa umiestnili uprostred.

Poznámka k tlačeným objektom

S pribúdajúcimi skúsenosťami nadšenie trocha ochladlo. Kvalita detailov je samozrejme vynikajúca, avšak technológia tlače prináša isté problémy.

Prvý problém sme už zmienili – rozptyl UV svetla a vytvrdzovanie živice na nežiadúcich miestach – v rohoch, dutinách a malých otvoroch. Napríklad tlač dutej trubičky o priemere niečo cez milimeter sa ukázalo ako takmer neprekonateľný problém. Takisto dochádza k povrchovým deformáciám v miestach pripojenia podpier a pripojenia drobných detailov. Problém sa dá minimalizovať voľbou vhodnej živice – možno by pri tlači malých štruktúr bolo vhodné zainvestovať do kvalitnejšej (zubárskej) živice, keďže spotreba je minimálna.

Druhý problém sú plošné štruktúry – vytlačiť rovnú tenkú plochu tak, aby nebola zvlnená predstavuje takmer neriešiteľnú úlohu. Čiastočným riešením je les hrubých a pevných podpier, avšak výsledok nie je stopercentný.

… a na záver poznámka k softvéru

Okrem niekoľkých softvérov, ktoré sme už zmienili, sa nám bohužial nepodarilo nájsť žiaden ďalší voľne dostupný softvér, ktorý by priamo dokázal pracovať s tlačiarňou Anycubic Photon. Softvér je obvykle naviazaný a licencovaný pre model/značku tlačiarne. K zoznamu softvérov, ktoré aspoň umožnia pripraviť STL súbor s podperami sme pridali ďalší – PrusaSlicer od verzie 2. Práca s nim je trochu komplikovaná – najprv treba vygenerovať konfiguráciu pre tlačiareň SL1, túto naklonovať a potom pomeniť parametre podľa našich potrieb. Súbor vytvorený pomocou PrusaSlicer je jednoduchý ZIP obsahujúci textový konfiguračný súbor a mnoho obrázkov, konverzia do photon formátu by nemusela byť zložitá (už sa na tom pracuje).

Ešte jeden softvér stojí za zmienku – MeshMixer of firmy Autodesk. Softvér je – zjednodušene povedané – určený na úpravu STL súborov. Umožňuje upraviť a opraviť STL súbory ktoré sme získali z externých zdrojov a hlavne umožňuje pripraviť model na tlač – napríklad vytvoriť v modeli dutiny, drenážne otvory, vytvoriť mriežkovanú výplň a mnoho ďalšieho.

Tento softvér je ľahko ovládateľný a prehľadný a určite patrí do výbavy užívateľa živicovej tlačiarne. Bohužiaľ nezvláda väčšie súbory – a tu prichádza ku slovu Blender. Blender sa od verzie 2.80 zmenil na nepoznanie – stal sa zrozumiteľným, prehľadným a hlavne ovládateľným. Určite stojí za to ho odskúšať.

Súbory na stiahnutie

OpenSCAD model filtra

Kde sme nakupovali

Sitko s lievikom: https://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=Metal+UV+Resin+Filter+Cup+Silicon+Funnel
UV vytvrdzovacia jednotka: https://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=UV+LED+Lamp+Nail+Dryer

Vyššie uvedené linky a všetky linky na tovar v tomto článku sú súčasťou partnerského programu (affiliate links). Zakúpením tovaru protredníctvom uvedených linkov nám doprajete malú províziu od predajcu. Pokiaľ dospejete k názoru že províziu nepotrebujeme, neklikajte na link a skopírujte text linku do adresového okna Vášho prehliadača. Ďakujeme za podporu.

Print Friendly, PDF & Email
5 713 zobrazení