Skip to content
 

FTDI a Microsoft – zaj…ť lopatou

Titulok je možno trochu expresívny, avšak vystihuje moje pocity. Arogancia, chrapúnstvo a teroristicko-fašizoidné maniere firmy FTDI v spolupráci s Microsoftom prekračujú všetky hranice.

O likvidácii neoriginálnych čipov FTDI v roku 2014 pomocou ovládačov distribuovaných prostredníctvom Windows update sa popísalo dosť. O druhom pokuse z februára 2016 sa popísalo trochu menej – napríklad na hackaday.com. Pri tomto druhom pokuse ovládač bez akéhokoľvek varovania vysiela text “NON GENUINE DEVICE FOUND!”. Obersturmbannführeri u FTDI sa zrejme domnievali, že týmto spôsobom zariadenie nepoškodia, akurát komunikácia nebude fungovať spoľahlivo. Ako sa ukázalo aj na našom prípade, mýlili sa.

I keď som o tejto iniciatíve čítal, nepredpokladal som že sa stanem obeťou. Neskúmal som, či nejaké zariadenia (vrátane 3D tlačiarne), ktoré používam ako bežný užívateľ obsahujú klon FTDI čipu. Predpokladal som, že keď problém nastane, zbadám ho.

Jedného dňa – 15. júna 2016 – som sa rozhodol nahrať nový firmvér s novými nastaveniami. Na testovanie som použil rezervnú dosku. Nepodarilo sa, po pár sekundách sa nahrávanie zastavilo a doska prestala komunikovať. Dospel som k záveru (nesprávnemu), že doska utrpela nejaké poškodenie pri incidente, keď za svetelných a dymových efektov zhoreli všetky budiče krokových motorov. Tak som sa rozhodol nahrať nový firmvér rovno do dosky namontovanej v tlačiarni. Výsledok – presne rovnaký.

Situácia naznačovala, že problém bude s Windows10 na pracovnom počítači. Nasledovali pokusy so starším Windows 7 – bez výsledku, ani jedna doska nekomunikovala. Ďalšie pokusy boli na Linuxe – s rovnakým výsledkom.

Problém vyriešilo až nové nahranie bootloadera do obidvoch dosiek (oplatí sa mať v šuflíku núdzový programátor – napríklad klon USBasp za 2 doláre z eBay). Po jeho nahratí bolo opäť možné pod Linuxom bez problémov nahrať firmvér do oboch dosiek.

Nastalo vyšetrovanie. Ukázalo sa, že 3. júna 2016 sa mi potajomky aktualizoval ovládač pre FTDI čipy na verziu 2.12.16. V podstate som si to nevšimol – tlačiareň tlačila, iba niekoľkokrát sa stalo, že sa na sekundu či dve zastavila bez vážnejších následkov. Jeden či dva prípady zatuhnutia alebo jeden či dva prípady nesprávnej reakcie na príkaz som tiež nedával do súvisu s aktivitami FTDI napriek tomu, že za predošlých 7 mesiacov sa podobné veci nestali ani raz. Problém sa v celej šírke ukázal až pri aktualizácii firmvéru, keď došlo k zlyhaniu pri nahrávaní firmvéru a poškodeniu bootloadera. Zaujímavé je, že podľa dostupných informácií by práve predošlá verzia ovládača 2.12.14 mala vykazovať toto správanie, avšak navonok žiaden problém nebol pozorovateľný. A čo už vôbec nedáva zmysel je informácia na www.eevblog.com, že verzia 2.12.16 už toto chovanie nevykazuje, no v mojom prípade je to práva táto verzia, ktorá spôsobuje problémy.

Vôbec tomu nerozumiem, ale je možné že do poslednej verzie zabudovali inú – v poradí tretiu – formu boja proti falošným čipom.

Doplnené 22.6.2016: Našiel som v medzi zásobami Arduino Nano, osadené rovnakým nepravým FTDI čipom (FT232RL). Otestoval som obidve verzie ovládača pomocou loopback testu (popísaného na arduino.cc). Výsledok – obidve verzie vsúvajú do komunikácie text o nepravom čipe. Ťažko povedať, aké zmeny priniesla verzia 2.12.16 a ako je možné, že tlačiareň fungovala s predošlou – rovnako zasvinenou – verziou.

Len pre zaujímavosť, vsúvaný text vyzerá takto:

Koniec doplnku

Podozrenie na ovládač sa potvrdilo – po vrátení ovládača FTDI na verziu 2.12.14 z januára 2016 všetko fungovalo. Po jeho opätovnej aktualizácii na verziu 2.12.16 sa problém zopakoval – a to vlastne napriek tomu, že som aktualizoval „zlý“ ovládač na „dobrý“. Problém sa – dúfajme – vyriešil zakázaním aktualizácií konkrétneho ovládača cez Policy editor (gpedit.msc) – postup funguje na verzii Pro, ako je to u iných verzií netuším.

Riešením by bolo samozrejme opustiť Windows pri tlači, avšak akékoľvek riešenie – či už presmerovanie cez TCP/IP a socat, využitie Repetier servra alebo OctoPrintu sa mi neosvedčilo.

Chápem, že firma FTDI sa snaží riešiť problém s klonmi ich produktov. Bohužiaľ, ide na to zlým spôsobom. Nerieši problém tam, kde vzniká, ale trestá bezbranných a nevinných koncových užívateľov, ktorí nemajú žiaden dosah na to, aké čipy výrobcovia osadia. Aj forma je prinajmenšom odporná. Pokiaľ by do ovládača zabudovali nejaké otravné vyskakovacie upozornenie haniace výrobcov používajúcich neoriginálne čipy, dalo by sa to ešte akceptovať. Ale znefunkčnenie zariadenia (2014) alebo utajené poškodzovanie komunikácie (2016), ktoré nakoniec tiež môže viesť k poškodeniu zariadenia je nielen činom teroristickým a kriminálnym, ale aj zákerným, úbohým a zbabelým. No a Microsoft, ktorý 4 mesiace po zverejnení problému stále distribuuje nebezpečné ovládače je rovnocenným spolupáchateľom.

Jednou vecou som si istý – nikdy nikde nepoužijem žiaden z produktov FTDI. Existujú predsa slušné alternatívy od slušných výrobcov – napríklad rada CH340 od firmy 沁恒电子有限公司 (známejšej ako WCH).

Print Friendly, PDF & Email
7 333 zobrazení