Skip to content
 

Malý test čínskych spájok

Keďže sa pomaly do praxe dostáva zákaz predaja olovnatých spájok v rámci EU, musíme sa obzrieť po alternatívnom zdroji. Jednou z možností je Čína. Na Internetoch sa dá nájsť množstvo recenzií čínskych spájok – prakticky všetky negatívne. Obvyklým záverom je, že ide o recyklovaný odpad. Avšak my sme sa nedali a skúsili sme to tiež.

V zásobách sme našli dve staršie čínske spájky, ktoré v podstate potvrdzovali skúsenosti popisované na Internetoch. K tomu sme pridali spájku zakúpenú v SOS pred mnohými rokmi (zachoval sa na nej nápis Wolf) a k nim sme dokúpili jednu údajne bezolovnatú a jednu olovnatú značky Mechanic. Pre značku Mechanic sme sa nerozhodli náhodou – v minulosti sme mali dobré skúsenosti s pastami tejto značky. Linky na Aliexpress sú uvedené od článkom, za ich dlhodobú platnosť neručíme.

Tu je celá zbierka, ktorá sa zúčastnila testu:



Testovanie

Testovanie prebiehalo pri dvoch teplotách. Presnú teplotu nevieme, ale ryska bola nastavené pri prvom teste zhruba na hodnotu 360°, pri druhom teste na 300°. V každom teste sme každou spájkou vyrobili dva kopčeky a prispájkovali jeden vývod konektorovej lišty. Nepridávali sme žiadne tavidlo, museli sme si vystačiť s tavidlom ukrytým v spájke.

Na všetkých nasledujúcich obrázkoch je zachované poradie spájok tak, ako je na obrázku vyššie. Zľava doprava: čínska bezolovnatá spájka, čínska spájka značky Best, čínska spájka neznámej značky, čínska spájka značky Mechanic a spájka z SOS značky Wolf.



Test 1: Teplota 360°, spájkové kopčeky



Test 2: Teplota 360°, konektorová lišta



Test 3: Teplota 300°, spájkové kopčeky



Test 4: Teplota 300°, konektorová lišta

Doplnené 9. marca 2019 o 21:45 – dostali sme pripomienku, že fotografie nie sú veľmi presvedčivé. Je to spôsobené najmä spájkovaním „na sucho“ – v 0.5mm spájke nie je tavidla veľa a konečný výsledok je zoxidovaný. Tak sme pridali ešte jeden test, tak, ako bežne spájkujeme. S pridaním trochy tavidla (a pri optimálnejšej teplote) a následným oplachom. Výsledok je trochu presvedčivejší.


Test 5: Teplota 325°, pridané tavidlo, opláchnuté, spájkové kopčeky



Test 6: Teplota 325°, pridané tavidlo, opláchnuté, konektorová lišta

Zhodnotenie

K bezolovnatej spájke sa vyjadrovať nebudeme, nemáme s čím porovnávať.

Dve staršie olovnaté spájky sa chovali tak, ako popisujú články na Internetoch. Pri vyššej teplote fungovali trochu neochotne, pri nižšej teplote boli nepoužiteľné. Na vzhľad sú hrboľaté a matné.

Spájka Mechanic sa chovala veľmi dobre, v porovnaní so spájkou Wolf zo SOS sme nezaznamenali žiaden rozdiel. Skôr naopak – spájka Mechanic sa zdá o malý kúsok lepšia. Ešte ostáva samozrejme otázka, čo je zač spájka Wolf, ktorú spokojne používame celé roky.

Môžeme teda konštatovať, že napriek záplave nekvality sa dá nájsť na čínskych e-shopoch použiteľná spájka.

Takže ak vám váš lokálny predajca s ublíženým výrazom človeka na ktorom sa pácha krivda odmietne predať olovnatú spájku brblúc niečo o Bruseli, vykašlite sa naňho. Kým on bude svojim ostentatívne zásadovým postojom bojovať proti bruselskej byrokracii, vy si pokojne kúpte spájku Mechanic v Čine.

Kde sme nakupovali

Bezolovnatá spájka: https://www.aliexpress.com/item/50g-Lead-free-Solder-Wire-0-5-1-0mm-Unleaded-Lead-Free-Rosin-Core-for-Electrical/32957066834.html
Spájka Mechanic: https://www.aliexpress.com/item/MECHANIC-Rosin-Core-Solder-Wire-55g-Sn63-Pb37-0-3-0-4-0-5-0-6/32950185867.html

Vyššie uvedené linky a všetky linky na tovar v tomto článku sú súčasťou partnerského programu (affiliate links). Zakúpením tovaru protredníctvom uvedených linkov nám doprajete malú províziu od predajcu. Pokiaľ dospejete k názoru že províziu nepotrebujeme, neklikajte na link a skopírujte text linku do adresového okna Vášho prehliadača. Ďakujeme za podporu.

Print Friendly, PDF & Email
8 998 zobrazení