Skip to content
 

Premeny 3D tlačiarne III. – Súradnicová vŕtačka ešte raz

V predošlom článku sme skúsili použiť 3D tlačiareň sko súradnicovú vŕtačku. Výsledky neboli úplne hviezdne, tak sa k téme vraciame.

Nový motor

Základným problémom, na ktorý sme narazili bolo nepresné umiestnenie dier. Problémom nakoniec nebol motor ako sme sa domnievali, ale uvoľnený nosič stolíka. Avšak aj po odstránení tohoto problému výsledky neboli dobré – oska motora bola mierne krivá, resp. bola veľmi náchylná na ohnutie, čo viedlo k častému lámaniu vrtákov.

Nastal čas poohliadnuť sa po inom motore. Nakoniec sme ho našli – predáva sa na čínskych e-shopoch pod názvom Johnson 545. Ide – podľa tvrdenia predajcov – o 12V motor, dosahujúci naprázdno 23000 otáčok za minútu. Motor má pevnejšiu a presnejšiu osku (3,175mm) a vyhovujúce rozmery – zmestí sa na vozík 3D tlačiarne.

Motor má naprázdno odber asi 1.4A, skratový prúd je 6A. Preto sme ho – zo strachu pred odpáleném koncových tranzistorov (60A(中文)) na doske – pripojili cez sekundárny spínač (10A relé). Mechanické riešenie sme použili rovnaké ako pri pôvodnom motore (bolo treba skrátiť osku), rezervný motor sme ponechali s pôvodnou dlhou oskou – tento motor plánujeme použiť na frézovanie mäkkých materiálov.

Na nasledujúcich obrázkoch vidíme celú zbierku motorov a meranie rýchlosti. Zatiaľ čo pôvodný motor dosahoval naprázdno 9200 ot/min (oproti deklarovaným 10500 ot/min), nový motor dosahoval 24000 ot/min (oproti deklarovaným 23000 ot/min).



Zmeny v novom Repetier firmvéri

Firmvér tlačiarne dostal niekoľko vylepšení:

  • Odstránené prepisovanie zobrazenej správy na LCD displeji, takže požiadavka na výmenu nástroja ostáva trvale zobrazená
  • Príkaz čakania na digitálny vstup umožňuje zapnúť interný pull-up na vstupe (parametrom X), takže teraz stačí tlačítko pripojiť k zemi a čakať na stav „0“. Príkaz vyzerá takto: M226 P11 S0 X1

Výsledok

Nasledujúce obrázky ukazujú výsledok. Prvý obrázok ukazuje 25 dier v matici 5×5 s rastrom 1mm vŕtaných vrtákom 0,3mm, druhý obrázok to isté, akurát v rastri 0,5mm. A to sa už dá.



Doplnené: Podarilo sa nám nájsť niekoľko 0,2mm vrtákov, takže sme to skúsili aj s nimi. Treba podotknúť, že 0,2mm vrtáky sú extrémne krehké a akékoľvek kmitanie vrtáku vedie k jeho zlomeniu. Upnutie vrtáku treba niekedy niekoľkokrát zopakovať – malá nepresnosť v usadení vrtáku vedie k jeho rozkmitaniu. Vizuálna kontrola je jednoduchá – roztočený vrták musí vyzerať rovnako ako vrták stojaci. S 0,2mm vrtákom sme zopakovali vŕtanie 25 dier v matici 5×5 s rastrom 0,5mm (obrázok vľavo), v druhom pokuse sme zašli do extrému a raster sme zmenšili na 0,3mm. A i to sme zvládli (obrázok vpravo).



Print Friendly, PDF & Email
7 852 zobrazení