Skip to content
 

Sunhokey i3 – chladenie trysky

Pri tlači – najmä pri tlači PLA je vhodné výtlačok chladiť, keďže plast ostáva dlho mäkký. Najjednoduchšie je ofukovať ho z boku jedným či dvomi ventilátormi. No existuje lepšie riešenie.


Týmto riešením je chladenie filamentu ihneď po tom, ako opustí trysku. Doska MKS Gen, ktorá riadi našu tlačiareň má na tento účel pripravený výkonový výstup a takisto softvér – či už riadiaci softvér Repetier alebo slicer Silc3r podporujú riadené chladenie filamentu.

Konštrukcia chladenia je pomerne jednoduchá a vychádza z existujúcich riešení; bohužiaľ, ani jedno z riešení nie je dokonalé – buď sú mechanicky prispôsobené na iný druh vozíka alebo sú nevytlačiteľné. Nakoniec sme z existujúcich riešení využili len držiak ventilátora; samotnú trysku a držiak celku sme si navrhli sami.

Naše riešenie má jednu veľkú výhodu – na montáž a demontáž nie sú potrebné žiadne nástroje, celok stačí jednoducho nasunúť a pomocou vrúbkovanej matice nastaviť výšku zhruba 0.5mm až 1mm nad spodnou hranou trysky.

Ventilátor sa dá bez problémov získať na AliExpress za pár euro: kľúčové slová pri vyhľadávaní sú „blower fan 50mm 12V“. Nastavovacia matica zvýšila po montáži tlačiarne. Ostatné komponenty si vytlačíme: trysku treba tlačiť z ABS, zvyšné diely môžu byť z PLA. Podklady, prípadne linky sú uvedené pod článkom.

Výslednú zostavu môžete vidieť na obrázkoch vpravo. Ak vás zaujal elegantný držiak ventilátora extrudera, tak tento sme našli na Thingiverse (link nájdete pod článkom); držiak je vytlačený z vínovočerveného ABS-T (s problémami – miestami má veľmi tenké steny), ktoré farebne ladí s farbou ventilátora. Samotný ventilátor je veľmi tichý 40mm ventilátor kúpený v Alza.

Nastavenie softvéru

Spôsob chladenia sa u Slic3r nastavuje v nastaveniach filamentu. Naše obľúbené nastavenie je automatické chladenie: ventilátor trvale beží na 35% a v prípade že tlač vrstvy bude kratšia ako nastavený čas, tak sa výkon automaticky zvýši.

Príklad je na obrázku vpravo. Všimnite si v hornej časti stručný súhrn, ako bude chladenie s danými nastaveniami pracovať.

Súbory a linky

Print Friendly, PDF & Email
6 338 zobrazení