Skip to content
 

WEB kamera miesto lupy

Už nejaký čas som riešil problém, čím skúmať kvalitu plošných spojov, pájkovania, prípadne čítať hodnoty SMD súčiastok. Zaobstaral som si pomerne slušnú zbierku lúp rôznych rozmerov, tvarov a konštrukcií, avšak nič z toho ma neuspokojilo. Riešenie prišlo z trochu nečakanej strany. Kúpil som si WEB kameru a po chvíli hrania sa som odhalil prekvapujúce možnosti.

Jedná sa o kameru Genius Eye 311Q. Je to 300k kamera (natívne rozlíšenie 640×480 bodov), s manuálnym zaostrovaním a USB 1.1 rozhraním. Má na sebe tlačítko, ktorým sa dá urobiť snapshot. Je široká asi 5cm a na tú červenú farbu sa dá zvyknúť.

Čo táto kamerka dokáže najlepšie ilustrujú obrázky. Všetky obrázky, okrem posledných dvoch, boli snímané z ruky, na kamere neboli robené žiadne mechanické úpravy. Snímané boli pri umelom osvetlení (žiarivka nadstolom plus stolná lampa (tiež so žiarivkou)).

Posledné dva obrázky boli snímané tiež z ruky, ale s odňatým predným krytom a tubusom a pri dennom svetle (preto majú iné farebné podanie).

Všetky snímky sú v natívnom rozlíšení a predstavujú výrez (nie zmenšeninu) z pôvodného obrázku 640×480 bodov. Neboli nijako retušované, avšak majú trochu zníenú kvalitu vďaka JPEG kompresii (originály sú v BMP formáte).

Toto je detailný pohľad na predlohu pre výrobu DPS fotocestou. Tlač laserovou tlačiarňou HP 1200 s originálnym tonerom na fóliu Rayfilm. Tlačiareň bola nastavená na najsýtejšiu tlač.

A toto je detailný pohľad na DPS. Je tu krásne vidno povrchové poškodenie medi. Skúsim používať jemnejší prášok na riad.

Toto je predloha vytlačená neoriginálnym tonerom. Nejaký LOMOND. Všimnite si biele bodky – to sú nepokryté miesta. Skúšal som šetriť na nepravom mieste a neoplatilo sa.

A takto dopadol pokus o výrobu DPS s LOMONDovou predlohou. Vďaka lomu svetla na malých dierkach sa osvetlili veľké plochy a výsledok je – cedník.

Tu je vidno, aký je veľký 1 milimeter v očiach tejto WEB kamery. To je záber pravítka.

SMD odpory sú veľkosti 0603. Myslím, že ďalší komentár nie je potrebný.

Posledné dva obrázky som urobil po malej „úprave“ kamery – odstránil som predný panel (to čierne) aj s tubusom. Potom bolo možné vyskrutkovať objektív ešte o niekoľko otáčok (pozor aby nevypadol).Vybrať predný panel nie je problém. Drží na štyroch zacvakávacích pacičkách veľmi slabo – dá sa vylúpnuť nechtom. Tubus je nasadený na objektíve trochu tuhšie, takže je treba ťahať trochu silnejšie – ale netreba sa báť, je na ňom iba nasunutý, nie je zacvaknutý.

To isté pravítko. Milimeter trochu podrástol.

<

Tie isté SMD odpory rozmeru 0603. Tie chĺpky okolo nich je prach.

Čo viac dodať.

 

Print Friendly, PDF & Email
4 167 zobrazení